Natural Stone, Shell and Wood Necklaces
Herco 14K Polished Mother of Pearl Heart 16 Inch with 2 inch Extension Necklace
$1,799.84
Metal Type:
14k Yellow Gold
Herco 14K Polished Mother of Pearl Heart 16 Inch with 2 inch Extension Necklace
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Guaranteed Quality
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
Herco 14K Polished Mother of Pearl Heart 16 Inch with 2 inch Extension Necklace
Herco 14K Polished Mother of Pearl Heart 16 Inch with 2 inch Extension Necklace
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Necklaces |
| Stone Type | Mother of Pearl |
| Necklace Type | Themed Necklace |
| Pendant/Charm Type | Themed |
| Material: Primary | Gold |
| Material: Primary - Color | Yellow |
| Material: Primary - Purity | 14K |
| Length of Item | 18 in |
| Width of Item | 14 mm |
| Sold By Unit | Each |
| Chain Type | Cable |
| Chain Length | 16 in |
| Chain Width | 1.1 mm |
| Charm/Element Length | 14 mm |
| Charm/Element Width | 15.4 mm |
| Clasp /Connector | Lobster |
| Clasp Thickness (Female end) | 0.6 mm |
| Clasp Thickness (Male end) | 1.05 mm |
| Clasp Width (Female end) | 5.5 mm |
| Clasp Width (Male end) | 3.3 mm |
| Completeness | Complete (all stones included) |
| Extender Length | 2 in |
| Feature | Reversible |
| Finish | Polished |
| Gender | Women's |
| Number of Elements | 1 |
| Texture | Beaded |
| Stone Shape | Heart |
| Stone Creation Method | Natural |
| Stone Color | White |
| SKU | 1547151 |
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
Natural-Stone,-Shell-and-Wood-Necklaces
Sterling Silver Jade, Howlite, Recon Magnesite, Quartz Necklace
$345.90
Natural-Stone,-Shell-and-Wood-Necklaces
Sterling Silver Citrine/Lapis/Agate/Howlite/Jade/Chrysocolla/Necklace
$212.42
Natural-Stone,-Shell-and-Wood-Necklaces
Herco 14K Polished Teal/White Mother of Pearl Reversible 20mm Bar 34 Inch Necklace
$2,750.78
Natural-Stone,-Shell-and-Wood-Necklaces
Sterling Silver Amethyst, Green Pearl and Prehnite 2in ext Necklace
$349.93