Natural Stone, Shell and Wood Necklaces
Herco 14K Polished Geometric Mother of Pearl Drop Necklace
$7,702.15
Metal Type:
14k Yellow Gold
Herco 14K Polished Geometric Mother of Pearl Drop Necklace
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Guaranteed Quality
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
Herco 14K Polished Geometric Mother of Pearl Drop Necklace
Herco 14K Polished Geometric Mother of Pearl Drop Necklace
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Necklaces |
| Stone Type | Mother of Pearl |
| Necklace Type | Fancy Necklace |
| Material: Primary | Gold |
| Material: Primary - Color | Yellow |
| Material: Primary - Purity | 14K |
| Length of Item | 16 in |
| Width of Item | 3 mm |
| Sold By Unit | Each |
| Clasp /Connector | Lobster (Fancy) |
| Clasp Thickness (Female end) | 0.76 mm |
| Clasp Thickness (Male end) | 3.1 mm |
| Clasp Width (Female end) | 5.8 mm |
| Clasp Width (Male end) | 6 mm |
| Completeness | Complete (all stones included) |
| Feature | Semi-Solid |
| Finish | Polished |
| Gender | Women's |
| Item Weight U/M | gm |
| Number of Elements | 18 |
| Stone Creation Method | Natural |
| Stone Color | Phenomena |
| Stone Quantity | 18 |
| SKU | 1568130 |
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
Natural-Stone,-Shell-and-Wood-Necklaces
10-10.5mm Smooth Beaded Amazonite Necklace w/Sterling S.RH Clasp
$152.26
Natural-Stone,-Shell-and-Wood-Necklaces
Sterling Silver Rhodium-plated Square Onyx Pendant Necklace
$564.12
Natural-Stone,-Shell-and-Wood-Necklaces
Sterling Silver Rhodium-plated Polished Pave CZ and Onyx 17 Inch with 3 Inch Extension Necklace
$856.86
Natural-Stone,-Shell-and-Wood-Necklaces
Sterling Silver Pink Agate, Pink/Jade/Rose Quartz/Crystal Necklace
$307.66