Natural Stone, Shell and Wood Necklaces
Chisel Stainless Steel Antiqued White Bronze Plated with Tiger's Eye Horn Pendant on a 22 inch Ball Chain Necklace
$102.09
Metal Type:
Stainless Steel
Chisel Stainless Steel Antiqued White Bronze Plated with Tiger's Eye Horn Pendant on a 22 inch Ball Chain Necklace
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Guaranteed Quality
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
Chisel Stainless Steel Antiqued White Bronze Plated with Tiger's Eye Horn Pendant on a 22 inch Ball Chain Necklace
Chisel Stainless Steel Antiqued White Bronze Plated with Tiger's Eye Horn Pendant on a 22 inch Ball Chain Necklace
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Necklaces |
| Stone Type (Other) | Tiger's Eye |
| Necklace Type | Necklace with Pendants |
| Pendant/Charm Type | Themed |
| Material: Primary | Stainless Steel |
| Material: Primary - Color | White |
| Plating Color | Silver Tone |
| Length of Item | 22 in |
| Width of Item | 15.2 mm |
| Sold By Unit | Each |
| Chain Type | Ball (Beaded) |
| Bail Length | 12 mm |
| Bail Width | 4.7 mm |
| Chain Length | 22 in |
| Chain Width | 2.4 mm |
| Charm/Element Length | 50 mm |
| Charm/Element Width | 15.2 mm |
| Clasp /Connector | Lobster (Fancy) |
| Finish | Antiqued |
| Gender | Men's |
| Packaging | Gift Boxed |
| Plating: Chain | Bronze Plated |
| Plating: Charm/Element | Bronze Plated |
| Stone Shape | Round |
| Stone Color | Brown |
| Stone Quantity | 1 |
| SKU | 1335208 |
Chisel 2024-2025
(Page 208)
Due to fluctuating metal prices, prices within catalogs are subject to change.
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
Natural-Stone,-Shell-and-Wood-Necklaces
Labradorite/Red Moonstone/FW Cultured Pearl/Crystal Necklace
$102.16
Natural-Stone,-Shell-and-Wood-Necklaces
Sterling Silver Pink Agate, Pink/Jade/Rose Quartz/Crystal Necklace
$307.66
Natural-Stone,-Shell-and-Wood-Necklaces
Sterling Silver FWC Pearl/Quartz Adjustable 17in or 40in Necklace
$188.60
Natural-Stone,-Shell-and-Wood-Necklaces
Shey Couture Sterling Silver with 14K Accent 18 Inch Antiqued Checkerboard-cut Black Onyx Necklace
$335.38