Natural Stone, Shell and Wood Necklaces
Herco 18K Polished Mother of Pearl Flower 16.5 Inch with 2 Inch Extension Necklace
$2,753.29
Metal Type:
18k Yellow Gold
Herco 18K Polished Mother of Pearl Flower 16.5 Inch with 2 Inch Extension Necklace
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Guaranteed Quality
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
Herco 18K Polished Mother of Pearl Flower 16.5 Inch with 2 Inch Extension Necklace
Herco 18K Polished Mother of Pearl Flower 16.5 Inch with 2 Inch Extension Necklace
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Necklaces |
| Stone Type | Mother of Pearl |
| Necklace Type | Fancy Necklace |
| Pendant/Charm Type | Fancy |
| Material: Primary | Gold |
| Material: Primary - Color | Yellow |
| Material: Primary - Purity | 18K |
| Length of Item | 18.5 in |
| Width of Item | 22 mm |
| Sold By Unit | Each |
| Chain Type | Cable |
| Chain Length | 16.5 in |
| Chain Width | 0.8 mm |
| Charm/Element Length | 22 mm |
| Charm/Element Width | 22 mm |
| Clasp /Connector | Lobster (Fancy) |
| Clasp Thickness (Female end) | 0.3 mm |
| Clasp Thickness (Male end) | 1.1 mm |
| Clasp Width (Female end) | 5 mm |
| Clasp Width (Male end) | 4.8 mm |
| Completeness | Complete (all stones included) |
| Extender Length | 2 in |
| Feature | Hollow |
| Finish | Polished |
| Gender | Women's |
| Item Weight U/M | gm |
| Number of Elements | 4 |
| Stone Shape | Teardrop |
| Stone Creation Method | Natural |
| Stone Color | Phenomena |
| Stone Size | 7 x 3.75 mm |
| Stone Quantity | 4 |
| SKU | 1633426 |
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
Natural-Stone,-Shell-and-Wood-Necklaces
Sterling Silver Rhodium-plated Polished Black Onyx and CZ Circle 16 inch with 2 inch Extender Necklace
$166.49
Natural-Stone,-Shell-and-Wood-Necklaces
Sterling Silver Gold-plated Multi Stone 18.5in w/2in ext. Necklace
$381.03
Natural-Stone,-Shell-and-Wood-Necklaces
Herco 14K Polished Pink & White Mother of Pearl Floral 18 Inch with 1 Inch Extension Necklace
$2,116.76
Natural-Stone,-Shell-and-Wood-Necklaces
Sterling Silver Recon Magnesite, Indicolite Quartz 2in ext Necklace
$130.24