Natural Stone, Shell and Wood Necklaces
Sterling Silver Amethyst, Green Pearl and Prehnite 2in ext Necklace
$340.93
Metal Type:
Sterling Silver
Sterling Silver Amethyst, Green Pearl and Prehnite 2in ext Necklace
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Guaranteed Quality
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
Sterling Silver Amethyst, Green Pearl and Prehnite 2in ext Necklace
Sterling Silver Amethyst, Green Pearl and Prehnite 2in ext Necklace
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Necklaces |
| Stone Type | Pearl, Amethyst |
| Stone Type (Other) | Prehnite |
| Necklace Type | Natural Stone |
| Pearl Type | Freshwater |
| Material: Primary | Sterling Silver |
| Material: Primary - Color | White |
| Material: Primary - Purity | 925 |
| Length of Item | 20 in |
| Width of Item | 13.6 mm |
| Sold By Unit | Each |
| Chain Length | 18 in |
| Clasp /Connector | Lobster (Fancy) |
| Extender Length | 2 in |
| Finish | Polished |
| Gender | Women's |
| Stone Creation Method | Cultured, Natural |
| Stone Treatment | Dyeing, Heating |
| Stone Color | Green, Purple |
| Stone Quantity | 5, 10, 6 |
| SKU | 1511231 |
2025-2026 Silver Book
(Page 249)
Due to fluctuating metal prices, prices within catalogs are subject to change.
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
Natural-Stone,-Shell-and-Wood-Necklaces
Sterling Silver RH-pl Multi Color CZ Reconstituted Turq. w/2in ext Necklac
$275.20
Natural-Stone,-Shell-and-Wood-Necklaces
Chisel Stainless Steel Polished Black IP-plated with Sedimentary Rock Dog Tag on a 24 inch Ball Chain Necklace
$102.33
Natural-Stone,-Shell-and-Wood-Necklaces
Sterling Silver RH-pl Oxidized Compressed Turquoise w/1.75in ext Necklace
$1,640.72
Natural-Stone,-Shell-and-Wood-Necklaces
Sterling Silver Rhodium-plated Polished Black Onyx and CZ Circle 16 inch with 2 inch Extender Necklace
$166.49