Natural Stone, Shell and Wood Necklaces
Sterling Silver Rhodium-plated Round Lapis Cabochon Necklace
$565.00
Metal Type:
Sterling Silver
Sterling Silver Rhodium-plated Round Lapis Cabochon Necklace
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Guaranteed Quality
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
Sterling Silver Rhodium-plated Round Lapis Cabochon Necklace
Sterling Silver Rhodium-plated Round Lapis Cabochon Necklace
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Necklaces |
| Necklace Type | Natural Stone |
| Pendant/Charm Type | Fancy |
| Material: Primary | Sterling Silver |
| Material: Primary - Color | White |
| Material: Primary - Purity | 925 |
| Plating Color | Silver Tone |
| Length of Item | 17.5 in |
| Width of Item | 0.5 mm |
| Sold By Unit | Each |
| Chain Type | Cable |
| Chain Length | 17.5 in |
| Charm/Element Length | 0.5 mm |
| Charm/Element Width | 0.5 mm |
| Clasp /Connector | Lobster (Fancy) |
| Feature | Solid |
| Finish | Polished |
| Gender | Women's |
| Number of Elements | 1 |
| Plating: Chain | Rhodium |
| Plating: Charm/Element | Rhodium |
| SKU | 1268522 |
2025-2026 Silver Book
(Page 352)
Due to fluctuating metal prices, prices within catalogs are subject to change.
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
Natural-Stone,-Shell-and-Wood-Necklaces
Sterling Silver Rhodium-plated Round Onyx Pendant Necklace
$313.88
Natural-Stone,-Shell-and-Wood-Necklaces
Sterling Silver Rhodium-plated Square Onyx Pendant Necklace
$564.12
Natural-Stone,-Shell-and-Wood-Necklaces
Sterling Silver Gold-plated Amethyst/Fluorite/Jade 2in ext. Necklace
$132.12
Natural-Stone,-Shell-and-Wood-Necklaces
Sterling Silver Hematite, Jade, Lapis, Quartz w/2in ext Necklace
$320.85