Natural Stone, Shell and Wood Necklaces
Sterling Silver Gold-tone Blue Druzy 30in Necklace
$712.08
Metal Type:
SS/Flash Plated Gold Tone
Sterling Silver Gold-tone Blue Druzy 30in Necklace
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Guaranteed Quality
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
Sterling Silver Gold-tone Blue Druzy 30in Necklace
Sterling Silver Gold-tone Blue Druzy 30in Necklace
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Necklaces |
| Necklace Type | Natural Stone |
| Material: Primary | Sterling Silver |
| Material: Primary - Color | Gold Tone |
| Material: Primary - Purity | 925 |
| Plating | Gold/Silver (Flash Plating) |
| Plating Color | Gold Tone |
| Length of Item | 30 in |
| Width of Item | 27.15 mm |
| Sold By Unit | Each |
| Chain Type | Ball (Beaded) |
| Bail Length | 9 mm |
| Bail Width | 3.5 mm |
| Chain Length | 30 in |
| Chain Width | 1.5 mm |
| Charm/Element Length | 37.5 mm |
| Charm/Element Width | 27.15 mm |
| Clasp /Connector | Lobster |
| Completeness | Complete (all stones included) |
| Finish | Polished |
| Gender | Women's |
| Plating: Chain | Gold Plated |
| SKU | 1202158 |
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
Natural-Stone,-Shell-and-Wood-Necklaces
Sterling Silver Recon Magnesite, Indicolite Quartz 2in ext Necklace
$130.24
Natural-Stone,-Shell-and-Wood-Necklaces
HERCO Gold Burgundy & White Mother of Pearl Flower Necklaces
$4,175.34
Natural-Stone,-Shell-and-Wood-Necklaces
Stainless Steel Polished Tiger's Eye and Black Onyx 22in Necklace
$129.82
Natural-Stone,-Shell-and-Wood-Necklaces
Stainless Steel Polished Antiq Lt Blue Gold/Black Onyx Bead 22in Necklace
$129.82