Natural Stone, Shell and Wood Necklaces
Sterling Silver Recon Magnesite, Indicolite Quartz 2in ext Necklace
$126.24
Metal Type:
Sterling Silver
Sterling Silver Recon Magnesite, Indicolite Quartz 2in ext Necklace
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Guaranteed Quality
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
Sterling Silver Recon Magnesite, Indicolite Quartz 2in ext Necklace
Sterling Silver Recon Magnesite, Indicolite Quartz 2in ext Necklace
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Necklaces |
| Stone Type (Other) | Other Quartz, Reconstructed Magnesite |
| Necklace Type | Natural Stone |
| Pendant/Charm Type | Fancy |
| Material: Primary | Sterling Silver |
| Material: Primary - Color | White |
| Material: Primary - Purity | 925 |
| Length of Item | 19 in |
| Width of Item | 7 mm |
| Sold By Unit | Each |
| Chain Length | 17 in |
| Clasp /Connector | Lobster (Fancy) |
| Extender Length | 2 in |
| Feature | Multi-Strands |
| Finish | Polished |
| Gender | Women's |
| Number of Elements | 1 |
| Stone Color | Blue |
| Stone Quantity | 125, 97 |
| SKU | 1511622 |
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
Natural-Stone,-Shell-and-Wood-Necklaces
Sterling Silver Rhodium-plated Aventurine and CZ 16 inch with 2 inch Extender Necklace
$136.94
Natural-Stone,-Shell-and-Wood-Necklaces
Sterling Silver Gold-plated Amethyst/Fluorite/Jade 2in ext. Necklace
$132.12
Natural-Stone,-Shell-and-Wood-Necklaces
Sterling Silver Citrine/Lapis/Agate/Howlite/Jade/Chrysocolla/Necklace
$212.42
Natural-Stone,-Shell-and-Wood-Necklaces
Sterling Silver Rhodium-plated Round Malachite Cabochon Necklace
$506.60