Natural Stone, Shell and Wood Bracelets
14k 14x10mm BlackOnyx/BlueOnyx/GreenOnyx/Carnelian/Epidote/Rhodonite/TigersEye 7 inch Scarab Bracelet
$4,348.02
Metal Type:
14k Yellow Gold
14k 14x10mm BlackOnyx/BlueOnyx/GreenOnyx/Carnelian/Epidote/Rhodonite/TigersEye 7 inch Scarab Bracelet
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Guaranteed Quality
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
14k 14x10mm BlackOnyx/BlueOnyx/GreenOnyx/Carnelian/Epidote/Rhodonite/TigersEye 7 inch Scarab Bracelet
14k 14x10mm BlackOnyx/BlueOnyx/GreenOnyx/Carnelian/Epidote/Rhodonite/TigersEye 7 inch Scarab Bracelet
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Bracelets |
| Stone Type (Other) | Carnelian, Tiger's Eye |
| Stone Type | Onyx, Rhodolite Garnet |
| Bracelet Type | Scarab |
| Material: Primary | Gold |
| Material: Primary - Color | Yellow |
| Material: Primary - Purity | 14K |
| Length of Item | 7 in |
| Width of Item | 15 mm |
| Sold By Unit | Each |
| Items per Pack | 1 |
| Chain Type | Link, Other |
| Chain Length | 7 in |
| Chain Width | 15 mm |
| Clasp /Connector | Lobster (Fancy) |
| Feature | Solid |
| Finish | Polished |
| Gender | Women's |
| Manufacturing Process | Die Struck |
| Stone Shape | Oval |
| Stone Creation Method | Natural |
| Stone Treatment | Dyeing, Not Enhanced |
| Stone Color | Multi-color, Black, Blue, Green, Red, Pink, Brown |
| Stone Quantity | 7, 1 |
| Stone Setting | Bezel Set |
| SKU | 87017 |
2025-2026 14K Gold Book
(Page 197)
Due to fluctuating metal prices, prices within catalogs are subject to change.
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
Natural-Stone,-Shell-and-Wood-Bracelets
Sterling Silver Gold-plated FWC Pearl/Recon Zircon Toggle Bracelet
$103.44
Natural-Stone,-Shell-and-Wood-Bracelets
Sterling Silver Gold-plated Recon Zircon and Turquoise 8in Bracelet
$279.06
Natural-Stone,-Shell-and-Wood-Bracelets
Sterling Silver FWC Keshi Pearl w/Moonstone 1in Ext. Fancy Bracelet
$195.85
Natural-Stone,-Shell-and-Wood-Bracelets
Sterling Silver Hematite,Agate,Jasper,Quartz,Crystal 1in ext Bracelet
$145.90