Natural Stone, Shell and Wood Bracelets
Sterling Silver Hematite,Agate,Jasper,Quartz,Crystal 1in ext Bracelet
$142.71
Metal Type:
Sterling Silver
Sterling Silver Hematite,Agate,Jasper,Quartz,Crystal 1in ext Bracelet
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Guaranteed Quality
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
Sterling Silver Hematite,Agate,Jasper,Quartz,Crystal 1in ext Bracelet
Sterling Silver Hematite,Agate,Jasper,Quartz,Crystal 1in ext Bracelet
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Bracelets |
| Stone Type | Agate, Crystal |
| Stone Type (Other) | Jasper, Other Quartz, Hematite |
| Bracelet Type | Gemstones |
| Material: Primary | Sterling Silver |
| Material: Primary - Color | White |
| Material: Primary - Purity | 925 |
| Length of Item | 8.5 in |
| Width of Item | 13.75 mm |
| Sold By Unit | Each |
| Chain Type | Link, Other |
| Chain Length | 7.5 in |
| Chain Width | 13.75 mm |
| Clasp /Connector | Lobster (Fancy) |
| Extender Length | 1 in |
| Feature | Solid |
| Finish | Polished |
| Gender | Women's |
| Stone Color | Blue, Grey, Orange |
| Stone Quantity | 2, 7, 3, 15 |
| SKU | 1511621 |
2025-2026 Silver Book
(Page 249)
Due to fluctuating metal prices, prices within catalogs are subject to change.
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
Natural-Stone,-Shell-and-Wood-Bracelets
Sterling Silver FWC Keshi Pearl w/Moonstone 1in Ext. Fancy Bracelet
$195.85
Natural-Stone,-Shell-and-Wood-Bracelets
Sterling Silver Pink Agate/Quartz, Jade, Crystal w/1in ext Bracelet
$139.34
Natural-Stone,-Shell-and-Wood-Bracelets
Sterling Silver Rhodium-plated Polished Pave CZ and Onyx 7.5 Inch with 1.5 Inch Extension Bracelet
$433.38
Natural-Stone,-Shell-and-Wood-Bracelets
Sterling Silver Rhodium-plated Polished Fancy Round Larimar Cabochon 8 Inch Toggle Bracelet
$1,380.30