Natural Stone, Shell and Wood Bracelets
Sterling Silver Gold-plated Aventurine/Carnelian/Jasper 1in ext Bracelet
$178.85
Metal Type:
Sterling Silver
Sterling Silver Gold-plated Aventurine/Carnelian/Jasper 1in ext Bracelet
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Guaranteed Quality
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
Sterling Silver Gold-plated Aventurine/Carnelian/Jasper 1in ext Bracelet
Sterling Silver Gold-plated Aventurine/Carnelian/Jasper 1in ext Bracelet
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Bracelets |
| Stone Type (Other) | Aventurine, Carnelian, Jasper |
| Bracelet Type | Gemstones |
| Material: Primary | Sterling Silver |
| Material: Primary - Color | White |
| Material: Primary - Purity | 925 |
| Plating | Gold Plated |
| Plating Color | Gold Tone |
| Length of Item | 8.5 in |
| Width of Item | 19.5 mm |
| Sold By Unit | Each |
| Chain Type | Link, Other |
| Chain Length | 7.5 in |
| Chain Width | 19.5 mm |
| Clasp /Connector | Lobster (Fancy) |
| Extender Length | 1 in |
| Feature | Solid |
| Finish | Polished |
| Gender | Women's |
| Stone Color | Red, Orange, Brown |
| Stone Quantity | 2, 3 |
| SKU | 1510102 |
2025-2026 Silver Book
(Page 246)
Due to fluctuating metal prices, prices within catalogs are subject to change.
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
Natural-Stone,-Shell-and-Wood-Bracelets
Sterling Silver Agate w/Shell, Lapis and Sodalite w/1in ext Bracelet
$151.61
Natural-Stone,-Shell-and-Wood-Bracelets
Sterling Silver Pink Agate, Pink/Jade/Rose Quartz/Crystal Bracelet
$141.00
Natural-Stone,-Shell-and-Wood-Bracelets
Sterling Silver Multi Stone 2-Strand 8in w/1in ext Bracelet
$168.64
Natural-Stone,-Shell-and-Wood-Bracelets
Sterling Silver Rhodium-plated Mother of Pearl Cat Link Bracelet
$840.40