Cord, Leather and Rubber
Chisel Stainless Steel Polished Multi Strand Tiger's Eye and Black Agate Beaded Black Leather 8.25 inch Bracelet
$132.78
Metal Type:
Stainless Steel
Chisel Stainless Steel Polished Multi Strand Tiger's Eye and Black Agate Beaded Black Leather 8.25 inch Bracelet
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Guaranteed Quality
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
Chisel Stainless Steel Polished Multi Strand Tiger's Eye and Black Agate Beaded Black Leather 8.25 inch Bracelet
Chisel Stainless Steel Polished Multi Strand Tiger's Eye and Black Agate Beaded Black Leather 8.25 inch Bracelet
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Bracelets |
| Stone Type | Agate |
| Stone Type (Other) | Tiger's Eye |
| Bracelet Type | Bead and Beaded |
| Material: Primary | Stainless Steel |
| Material: Primary - Color | White |
| Material: Accents | Leather |
| Material: Accent Color 1 | Black |
| Length of Item | 8.25 in |
| Width of Item | 15 mm |
| Sold By Unit | Each |
| Items per Pack | 1 |
| Chain Type | Leather |
| Chain Length | 8.25 in |
| Clasp /Connector | Magnetic Clasp |
| Feature | Multi-Strands |
| Finish | Polished |
| Gender | Men's |
| Item Weight U/M | gm |
| Packaging | Gift Pouch |
| Stone Color | Black, Brown |
| Stone Quantity | 20, 21 |
| SKU | 1266329 |
Chisel 2024-2025
(Page 186)
Due to fluctuating metal prices, prices within catalogs are subject to change.
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
Cord,-Leather-and-Rubber
SS/Rh-p Major League Baseball LogoArt Texas Rangers Leather Bracelet
$159.06
Cord,-Leather-and-Rubber
Chisel Stainless Steel Brushed and Polished Gun Metal IP-plated Black Rubber 8.5 inch Bracelet
$126.12
Cord,-Leather-and-Rubber
Sterling Silver Gold Plated Major League Baseball LogoArt New York Yankees Leather Bracelet
$159.06
Cord,-Leather-and-Rubber
Chisel Stainless Steel Polished Hematite Brown-plated Beaded Black Leather 8 inch Plus .5 inch Extension Bracelet
$118.46