Cord, Leather and Rubber
Sterling Silver Gold Plated Major League Baseball LogoArt San Francisco Giants Leather Bracelet
$159.06
Metal Type:
SS/Gold Plated
Sterling Silver Gold Plated Major League Baseball LogoArt San Francisco Giants Leather Bracelet
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Guaranteed Quality
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
Sterling Silver Gold Plated Major League Baseball LogoArt San Francisco Giants Leather Bracelet
Sterling Silver Gold Plated Major League Baseball LogoArt San Francisco Giants Leather Bracelet
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Bracelets |
| Material: Primary | Sterling Silver |
| Material: Primary - Color | Yellow |
| Material: Primary - Purity | 925 |
| Plating | Gold Plated |
| Plating Color | Gold Tone |
| Length of Item | 7 in |
| Width of Item | 24 mm |
| City / State / Country | California |
| Relative Size | Small |
| Charm/Element Length | 16 mm |
| Charm/Element Width | 24 mm |
| Clasp /Connector | Lobster (Fancy) |
| Finish | Polished |
| Item Weight U/M | gm |
| Licensed By | MLB |
| Licensed Organization | San Francisco Giants |
| Manufacturing Process | Laser Cut |
| Thickness | 0.05 mm |
| SKU | 1279843 |
MLB by LogoArt
(Page 75)
LogoArt 2023-2024
(Page 62)
Due to fluctuating metal prices, prices within catalogs are subject to change.
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
Cord,-Leather-and-Rubber
Chisel Stainless Steel Polished Rose IP-plated Cable and Black Leather 8.5 inch Bracelet
$101.41
Cord,-Leather-and-Rubber
Chisel Stainless Steel Brushed and Polished Yellow IP-palted with CZ Black Braided Leather 8.5 inch Bracelet
$143.41
Cord,-Leather-and-Rubber
Sterling Silver Rhodium Plated Major League Baseball LogoArt Los Angeles Angels Leather Bracelet
$159.06
Cord,-Leather-and-Rubber
SS/Rh-p Major League Baseball LogoArt St. Louis Cardinals Leather Bracelet
$159.06