Natural Stone, Shell and Wood Necklaces
Shey Couture Sterling Silver with 14K Accent 18 Inch Floral Oval Mother Of Pearl Necklace
$231.88
Metal Type:
14k/Silver Two-Tone
Shey Couture Sterling Silver with 14K Accent 18 Inch Floral Oval Mother Of Pearl Necklace
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Guaranteed Quality
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
Shey Couture Sterling Silver with 14K Accent 18 Inch Floral Oval Mother Of Pearl Necklace
Shey Couture Sterling Silver with 14K Accent 18 Inch Floral Oval Mother Of Pearl Necklace
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Necklaces |
| Stone Type | Mother of Pearl |
| Necklace Type | Gemstone |
| Pendant/Charm Type | Gemstone |
| Material: Primary | Sterling Silver |
| Material: Primary - Color | White |
| Material: Primary - Purity | 925 |
| Material: Accents | 14K Gold |
| Material: Accent Color 1 | Yellow |
| Length of Item | 18 in |
| Width of Item | 12.88 mm |
| Sold By Unit | Each |
| Chain Type | Cable |
| Bail Length | 5.75 mm |
| Bail Width | 2.3 mm |
| Chain Length | 18 in |
| Chain Width | 1.25 mm |
| Charm/Element Length | 21.9 mm |
| Charm/Element Width | 12.95 mm |
| Clasp /Connector | Lobster |
| Completeness | Complete (all stones included) |
| Finish | Polished & Antiqued |
| Gender | Women's |
| Manufacturing Process | Casted |
| Number of Elements | 1 |
| Texture | Textured |
| Stone Shape | Oval |
| Stone Creation Method | Natural |
| Stone Color | White |
| Stone Cut | Faceted |
| Stone Quantity | 1 |
| Stone Weight | 4.45 ct |
| SKU | 1386549 |
2025-2026 Silver Book
(Page 1064)
Due to fluctuating metal prices, prices within catalogs are subject to change.
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
Natural-Stone,-Shell-and-Wood-Necklaces
Chisel Stainless Steel Polished Black IP-plated with Sedimentary Rock Dog Tag on a 24 inch Ball Chain Necklace
$102.33
Natural-Stone,-Shell-and-Wood-Necklaces
Sterling Silver Charoite, Jade, Pink and Purple Jasper w/2in ext Necklace
$229.83
Natural-Stone,-Shell-and-Wood-Necklaces
Sterling Silver Jade, Howlite, Recon Magnesite, Quartz Necklace
$345.90
Natural-Stone,-Shell-and-Wood-Necklaces
Sterling Silver Open Rectangle with Mother of Pearl Dangles 18.25 inch Necklace
$876.81