Natural Stone, Shell and Wood Bracelets
Sterling Silver Rhodium-plated Polished Fancy Round Larimar Cabochon 8 Inch Toggle Bracelet
$1,333.11
Metal Type:
Sterling Silver
Sterling Silver Rhodium-plated Polished Fancy Round Larimar Cabochon 8 Inch Toggle Bracelet
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Guaranteed Quality
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
Sterling Silver Rhodium-plated Polished Fancy Round Larimar Cabochon 8 Inch Toggle Bracelet
Sterling Silver Rhodium-plated Polished Fancy Round Larimar Cabochon 8 Inch Toggle Bracelet
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Bracelets |
| Stone Type (Other) | Larimar |
| Bracelet Type | Gemstones |
| Material: Primary | Sterling Silver |
| Material: Primary - Color | White |
| Material: Primary - Purity | 925 |
| Plating | Rhodium |
| Plating Color | Silver Tone |
| Length of Item | 8 in |
| Width of Item | 9.55 mm |
| Sold By Unit | Each |
| Chain Type | Fancy |
| Chain Length | 8 in |
| Chain Width | 3.7 mm |
| Clasp /Connector | Toggle |
| Completeness | Complete (all stones included) |
| Feature | Open Back |
| Finish | Polished |
| Gender | Women's |
| Number of Elements | 7 |
| Stone Shape | Round |
| Stone Creation Method | Natural |
| Stone Color | Phenomena |
| Stone Quantity | 7 |
| Stone Setting | Bezel Set |
| SKU | 1648486 |
2025-2026 Silver Book
(Page 868)
Due to fluctuating metal prices, prices within catalogs are subject to change.
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
Natural-Stone,-Shell-and-Wood-Bracelets
14k 14x10mm BlackOnyx/BlueOnyx/GreenOnyx/Carnelian/Epidote/Rhodonite/TigersEye 7 inch Scarab Bracelet
$4,395.69
Natural-Stone,-Shell-and-Wood-Bracelets
Sterling Silver Blue/White Sodalite Beaded 4-Strand 1in ext Bracelet
$129.88
Natural-Stone,-Shell-and-Wood-Bracelets
HERCO Gold Pink & White Mother of Pearl Flower Bracelets
$1,129.93
Natural-Stone,-Shell-and-Wood-Bracelets
Chisel Stainless Steel Polished Box Chain and Blue Tiger's Eye Beads 2 Strand 8.5 inch Bracelet
$102.53