Natural Stone, Shell and Wood Bracelets
Herco 14K Polished Teal/White Mother of Pearl Reversible Bar with 1 Inch Extension Bracelet
$763.18
Metal Type:
14k Yellow Gold
Herco 14K Polished Teal/White Mother of Pearl Reversible Bar with 1 Inch Extension Bracelet
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Guaranteed Quality
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
Herco 14K Polished Teal/White Mother of Pearl Reversible Bar with 1 Inch Extension Bracelet
Herco 14K Polished Teal/White Mother of Pearl Reversible Bar with 1 Inch Extension Bracelet
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Bracelets |
| Stone Type | Mother of Pearl |
| Bracelet Type | Fancy |
| Material: Primary | Gold |
| Material: Primary - Color | Yellow |
| Material: Primary - Purity | 14K |
| Plating | Rhodium |
| Length of Item | 8 in |
| Width of Item | 3 mm |
| Sold By Unit | Each |
| Chain Type | Cable |
| Chain Length | 7 in |
| Chain Width | 1.4 mm |
| Charm/Element Length | 21 mm |
| Charm/Element Thickness | 1.25 mm |
| Charm/Element Width | 3 mm |
| Clasp /Connector | Lobster (Fancy) |
| Clasp Thickness (Female end) | 0.5 mm |
| Clasp Thickness (Male end) | 1.3 mm |
| Clasp Width (Female end) | 3.3 mm |
| Clasp Width (Male end) | 5 mm |
| Completeness | Complete (all stones included) |
| Extender Length | 1 in |
| Feature | Reversible |
| Finish | Polished |
| Gender | Unisex |
| Stone Shape | Rectangle |
| Stone Creation Method | Natural |
| Stone Color | Multi-color |
| Stone Quantity | 2 |
| SKU | 1551686 |
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
Natural-Stone,-Shell-and-Wood-Bracelets
Sterling Silver Agate w/Shell, Lapis and Sodalite w/1in ext Bracelet
$151.61
Natural-Stone,-Shell-and-Wood-Bracelets
Sterling Silver Rhodium-plated Polished Jade Bars 8 Inch Bracelet
$488.22
Natural-Stone,-Shell-and-Wood-Bracelets
Sterling Silver Rhodium-plated Polished Fancy Round Larimar Cabochon 8 Inch Toggle Bracelet
$1,380.30
Natural-Stone,-Shell-and-Wood-Bracelets
Sterling Silver FWC Keshi Pearl w/Moonstone 1in Ext. Fancy Bracelet
$195.85