Natural Stone, Shell and Wood Bracelets
Sterling Silver Gold-plated Recon Zircon and Turquoise 8in Bracelet
$271.03
Metal Type:
Sterling Silver
Sterling Silver Gold-plated Recon Zircon and Turquoise 8in Bracelet
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Guaranteed Quality
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
Sterling Silver Gold-plated Recon Zircon and Turquoise 8in Bracelet
Sterling Silver Gold-plated Recon Zircon and Turquoise 8in Bracelet
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Bracelets |
| Stone Type (Other) | Jasper, Blue Zircon, Synthetic Turquoise, Turquoise (Reconstructed) |
| Bracelet Type | Bead and Beaded |
| Necklace Type | Natural Stone |
| Material: Primary | Sterling Silver |
| Material: Primary - Color | White |
| Material: Primary - Purity | 925 |
| Plating | Gold/Silver (Flash Plating) |
| Plating Color | Gold Tone |
| Length of Item | 8 in |
| Sold By Unit | Each |
| Chain Type | Link, Other |
| Chain Length | 8 in |
| Charm/Element Length | 71.4 mm |
| Charm/Element Width | 25.1 mm |
| Clasp /Connector | Spring Ring |
| Feature | Multi-Strands |
| Feature 2 | Adjustable |
| Finish | Polished |
| Gender | Women's |
| Number of Elements | 1 |
| Plating: Chain | Gold Plated |
| Plating: Charm/Element | Gold Plated |
| Stone Color | Blue |
| SKU | 1510565 |
2025-2026 Silver Book
(Page 249)
Due to fluctuating metal prices, prices within catalogs are subject to change.
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
Natural-Stone,-Shell-and-Wood-Bracelets
Sterling Silver Gold-plated Aventurine/Carnelian/Jasper 1in ext Bracelet
$183.03
Natural-Stone,-Shell-and-Wood-Bracelets
14k 14x10mm BlackOnyx/BlueOnyx/GreenOnyx/Carnelian/Epidote/Rhodonite/TigersEye 7 inch Scarab Bracelet
$4,395.69
Natural-Stone,-Shell-and-Wood-Bracelets
Sterling Silver Rhodium-plated Mother of Pearl Cat Link Bracelet
$840.40
Natural-Stone,-Shell-and-Wood-Bracelets
Sterling Silver Rhodium-plated Polished Fancy Round Larimar Cabochon 8 Inch Toggle Bracelet
$1,380.30