Gemstone Pendants
14k 8x6mm Emerald Cut Sapphire VS Diamond Slide
$3,094.14
Metal Type:
14k Yellow Gold
14k 8x6mm Emerald Cut Sapphire VS Diamond Slide
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Lifetime Warranty
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
14k 8x6mm Emerald Cut Sapphire VS Diamond Slide
14k 8x6mm Emerald Cut Sapphire VS Diamond Slide
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Pendants & Charms |
| Stone Type | Sapphire, Diamond |
| Material: Primary | Gold |
| Material: Primary - Color | Yellow |
| Material: Primary - Purity | 14K |
| Width of Item | 7 |
| Sold By Unit | Each |
| Feature | Fits up to 2mm Omega |
| Feature 2 | Fits up to 4mm Fancy Omega |
| Finish | Polished |
| Gender | Women's |
| Item Weight U/M | gm |
| Birthstone Month | (09) September, (04) April |
| Stone Color Grade | G-I |
| Stone Quality | A |
| Stone Clarity | VS2/SI1 (VS) |
| Stone Shape | Octagon / Emerald, Round |
| Stone Creation Method | Natural |
| Stone Treatment | Heating |
| Stone Color | Blue, White |
| Stone Cut | Emerald, Faceted |
| Stone Size | 8.00 x 6.00 mm, 2 mm |
| Stone Quantity | 1, 3 |
| Stone Weight | 1.9 ct, 0.035 ct |
| SKU | 508780 |
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
New
Gemstone-Pendants
"Sterling Silver Rhodium-plated Polished Garnet, Peridot and White Topaz Flower in Heart Pendant"
$159.78