Gemstone Pendants
"Sterling Silver Rhodium-plated Polished Pear Blue Topaz, Oval Peridot and Emerald-cut Amethyst Chain Slide Pendant"
$112.49
Metal Type:
Sterling Silver
"Sterling Silver Rhodium-plated Polished Pear Blue Topaz, Oval Peridot and Emerald-cut Amethyst Chain Slide Pendant"
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Lifetime Warranty
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
"Sterling Silver Rhodium-plated Polished Pear Blue Topaz, Oval Peridot and Emerald-cut Amethyst Chain Slide Pendant"
"Sterling Silver Rhodium-plated Polished Pear Blue Topaz, Oval Peridot and Emerald-cut Amethyst Chain Slide Pendant"
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Pendants & Charms |
| Stone Type | Amethyst, Swiss Blue Topaz, Peridot |
| Pendant/Charm Type | Gemstone |
| Material: Primary | Sterling Silver |
| Material: Primary - Color | White |
| Material: Primary - Purity | 925 |
| Plating | Rhodium |
| Plating Color | Silver Tone |
| Length of Item | 11.25 mm |
| Width of Item | 13.4 mm |
| Sold By Unit | Each |
| Bail (Inside) Length | 2.5 |
| Bail (Inside) Length U/M | mm |
| Bail (Inside) Width | 1 |
| Bail (Inside) Width U/M | mm |
| Charm/Element Length | 11.5 mm |
| Charm/Element Thickness | 3.6 mm |
| Charm/Element Width | 13.5 mm |
| Completeness | Complete (all stones included) |
| Finish | Polished |
| Profile Type | Open Back |
| Stone Shape | Rectangle, Pear, Oval |
| Stone Creation Method | Natural |
| Stone Treatment | Heating, Not Enhanced |
| Stone Color | Purple, Blue, Green |
| Stone Quantity | 1 |
| Stone Setting | Bezel Set |
| SKU | 1647209 |
2025-2026 Silver Book
(Page 872)
Due to fluctuating metal prices, prices within catalogs are subject to change.
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
New
Gemstone-Pendants
14k White Gold 7-8mm Round White Freshwater Cultured Pearl/Square Sapphire/Diamond Chain Slide
$518.40