Gemstone Pendants
14k White Gold Turquoise/Lab Created Ruby/White Topaz Floral Chain Slide
$1,278.21
Metal Type:
14k White Gold
14k White Gold Turquoise/Lab Created Ruby/White Topaz Floral Chain Slide
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Lifetime Warranty
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
14k White Gold Turquoise/Lab Created Ruby/White Topaz Floral Chain Slide
14k White Gold Turquoise/Lab Created Ruby/White Topaz Floral Chain Slide
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Pendants & Charms |
| Stone Type | Ruby, Lab Created, Turquoise, White Topaz |
| Pendant/Charm Type | Gemstone |
| Material: Primary | Gold |
| Material: Primary - Color | White |
| Material: Primary - Purity | 14K |
| Plating | Rhodium |
| Plating Color | Silver Tone |
| Length of Item | 16.4 mm |
| Width of Item | 16.4 mm |
| Sold By Unit | Each |
| Charm/Element Length | 16.4 mm |
| Charm/Element Thickness | 7.6 mm |
| Charm/Element Width | 16.4 mm |
| Completeness | Complete (all stones included) |
| Feature | Will Not Fit Omega |
| Feature 2 | Lightweight |
| Finish | Polished |
| Gender | Women's |
| Manufacturing Process | Casted |
| Stone Shape | Round, Marquise |
| Stone Creation Method | Lab Created |
| Stone Treatment | Impregnation |
| Stone Color | Red |
| Stone Size | 2.5 mm, 5 x 2.5 mm, 2.1 mm |
| Stone Quantity | 1, 8 |
| Stone Weight | 0.165 ct, 0.147 ct, 0.04 ct |
| SKU | 1330944 |
2025-2026 14K Gold Book
(Page 358)
Due to fluctuating metal prices, prices within catalogs are subject to change.
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
New
Gemstone-Pendants
Sterling Silver Rhodium-plated Polished Rainbow Multi-Gemstone Sea Turtle Pendant
$182.63
Gemstone-Pendants
Sterling Silver & Gold-plated Satin & Polished Amethyst Teardrop Criss Cross Slide Pendant
$224.48