Gemstone Pendants
14k Ruby and Diamond Leaf Chain Slide
$481.67
Metal Type:
14k Yellow Gold
14k Ruby and Diamond Leaf Chain Slide
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Lifetime Warranty
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
14k Ruby and Diamond Leaf Chain Slide
14k Ruby and Diamond Leaf Chain Slide
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Pendants & Charms |
| Stone Type | Ruby, Diamond |
| Pendant/Charm Type | Gemstone |
| Material: Primary | Gold |
| Material: Primary - Color | Yellow |
| Material: Primary - Purity | 14K |
| Length of Item | 13.2 mm |
| Width of Item | 6.3 mm |
| Sold By Unit | Each |
| Charm/Element Length | 13.2 mm |
| Charm/Element Thickness | 3.8 mm |
| Charm/Element Width | 6.3 mm |
| Completeness | Complete (all stones included) |
| Feature | Will Not Fit Omega |
| Feature 2 | Lightweight |
| Finish | Polished |
| Gender | Women's |
| Manufacturing Process | Casted |
| Stone Shape | Round |
| Stone Creation Method | Natural |
| Stone Treatment | Heating |
| Stone Color | Red |
| Stone Size | 2 mm, 1.7 mm, 1.2 mm, 1.1 mm, 1 mm, 0.9 mm |
| Stone Quantity | 4, 3, 2, 1 |
| Stone Weight | 0.05 ct, 0.0333 ct, 0.008 ct, 0.006 ct, 0.005 ct, 0.004 ct |
| SKU | 1328513 |
2025-2026 14K Gold Book
(Page 333)
Due to fluctuating metal prices, prices within catalogs are subject to change.
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
New
Gemstone-Pendants
Sterling Silver Rhodium-plated Polished Light Swiss Blue Topaz Starfish Pendant
$74.45
New
Gemstone-Pendants
Sterling Silver Rhodium-plated Polished Peridot Leaves Twisted Oval Pendant
$131.06