Gemstone Pendants
5 Gemstone Circle Pendants
$182.47
5 Gemstone Circle Pendants
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Lifetime Warranty
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
5 Gemstone Circle Pendants
5 Gemstone Circle Pendants
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Pendants & Charms |
| Stone Type | London Blue Topaz, Swiss Blue Topaz |
| Pendant/Charm Type | Gemstone |
| Material: Primary | Sterling Silver |
| Material: Primary - Color | White |
| Material: Primary - Purity | 925 |
| Plating | Rhodium |
| Plating Color | Silver Tone |
| Length of Item | 28.5 mm |
| Width of Item | 23.15 mm |
| Sold By Unit | Each |
| Bail Length | 7.66 mm |
| Bail Width | 3.3 mm |
| Charm/Element Length | 28.5 mm |
| Charm/Element Width | 23.15 mm |
| Completeness | Complete (all stones included) |
| Finish | Polished |
| Texture | Textured |
| Birthstone Month | (12) December |
| Stone Shape | Round |
| Stone Creation Method | Natural |
| Stone Color | Blue |
| Stone Size | 6 mm, 5 mm, 4 mm |
| Stone Quantity | 1, 2 |
| Stone Weight | 1.0 ctw (total weight), 1.2 ctw (total weight), .6 ctw (total weight) |
| SKU | 1270290 |
2025-2026 Silver Book
(Page 884)
Due to fluctuating metal prices, prices within catalogs are subject to change.
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
New
Gemstone-Pendants
Sterling Silver Rhodium-plated Polished Amethyst and Peridot Flowers in Heart Pendant
$157.84