Gemstone Pendants
14k White Gold with Black Rhodium Diamond and Lab Created Pink Sapphire Awareness Ribbon Chain Slide
$982.13
Metal Type:
14k White Gold
14k White Gold with Black Rhodium Diamond and Lab Created Pink Sapphire Awareness Ribbon Chain Slide
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Lifetime Warranty
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
14k White Gold with Black Rhodium Diamond and Lab Created Pink Sapphire Awareness Ribbon Chain Slide
14k White Gold with Black Rhodium Diamond and Lab Created Pink Sapphire Awareness Ribbon Chain Slide
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Pendants & Charms |
| Stone Type (Other) | Sapphire (Colors), Lab Created |
| Stone Type | Diamond |
| Pendant/Charm Type | Slides |
| Material: Primary | Gold |
| Material: Primary - Color | White |
| Material: Primary - Purity | 14K |
| Plating | Rhodium |
| Plating Color | Silver Tone |
| Length of Item | 19.5 mm |
| Width of Item | 8.7 mm |
| Sold By Unit | Each |
| Charm/Element Length | 19.5 mm |
| Charm/Element Width | 8.7 mm |
| Completeness | Complete (all stones included) |
| Feature | Will Not Fit Omega |
| Feature 2 | Lightweight |
| Finish | Polished |
| Stone Shape | Round |
| Stone Creation Method | Natural |
| Stone Size | 1.1 mm |
| Stone Quantity | 28, 22 |
| Stone Weight | 0.008 ct, 0.006 ct |
| SKU | 1252119 |
2025-2026 14K Gold Book
(Page 341)
Due to fluctuating metal prices, prices within catalogs are subject to change.
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale