Fashion Pendants
Sterling Silver Rhodium-plated CZ Polished Textured Moveable and Reversible Circle Doorknocker Pendant
$118.19
Metal Type:
Sterling Silver
Sterling Silver Rhodium-plated CZ Polished Textured Moveable and Reversible Circle Doorknocker Pendant
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Lifetime Warranty
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
Sterling Silver Rhodium-plated CZ Polished Textured Moveable and Reversible Circle Doorknocker Pendant
Sterling Silver Rhodium-plated CZ Polished Textured Moveable and Reversible Circle Doorknocker Pendant
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Pendants & Charms |
| Stone Type | Cubic Zirconia (CZ) |
| Pendant/Charm Type | Fashion |
| Material: Primary | Sterling Silver |
| Material: Primary - Color | White |
| Material: Primary - Purity | 925 |
| Plating | Rhodium |
| Plating Color | Silver Tone |
| Length of Item | 25.9 mm |
| Width of Item | 16.3 mm |
| Sold By Unit | Each |
| Bail (Inside) Length | 5.7 |
| Bail (Inside) Length U/M | mm |
| Bail (Inside) Width | 3.3 |
| Bail (Inside) Width U/M | mm |
| Bail Length | 10.5 mm |
| Bail Width | 6.7 mm |
| Charm/Element Length | 16.4 mm |
| Charm/Element Thickness | 1.5 mm |
| Charm/Element Width | 16.3 mm |
| Finish | Polished |
| Profile Type | Textured Back |
| Texture | Textured |
| Stone Creation Method | Synthetic |
| Stone Treatment | Synthetic |
| Stone Color | White |
| SKU | 1646211 |
2025-2026 Silver Book
(Page 615)
Due to fluctuating metal prices, prices within catalogs are subject to change.
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
New
Fashion-Pendants
Sterling Silver Rhodium-plated Polished Round Mother of Pearl in Teardrop Pendant
$103.04
New
Fashion-Pendants
Sterling Silver Rhodium-plated Brushed and Polished Fancy Leaves Chain Slide Pendant
$153.42
New
Fashion-Pendants
Sterling Silver Rhodium-plated Polished Pave CZ Curved and Tapered Chain Slide Pendant
$129.08