Engravable Discs
14k White Gold Etched Design with Rope Edge .013 Gauge Engravable Heart 20x16mm Disc Charm
$693.21
Metal Type:
14k White Gold
14k White Gold Etched Design with Rope Edge .013 Gauge Engravable Heart 20x16mm Disc Charm
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Lifetime Warranty
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
14k White Gold Etched Design with Rope Edge .013 Gauge Engravable Heart 20x16mm Disc Charm
14k White Gold Etched Design with Rope Edge .013 Gauge Engravable Heart 20x16mm Disc Charm
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Pendants & Charms |
| Pendant/Charm Type | Personalized |
| Material: Primary | Gold |
| Material: Primary - Color | White |
| Material: Primary - Purity | 14K |
| Plating | Rhodium |
| Plating Color | Silver Tone |
| Length of Item | 24 mm |
| Width of Item | 16 mm |
| Sold By Unit | Each |
| Bail Length | 4 mm |
| Bail Width | 1 mm |
| Charm/Element Length | 20 mm |
| Charm/Element Thickness | 0.013 gauge |
| Charm/Element Width | 16 mm |
| Engravable | Yes |
| Feature | Solid |
| Feature 2 | Polished Back |
| Finish | Polished |
| SKU | 137893 |
2025-2026 14K Gold Book
(Page 687)
Due to fluctuating metal prices, prices within catalogs are subject to change.
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale