Diamond Bracelets
Gold Diamond Bracelets
$6,040.96
Gold Diamond Bracelets
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Guaranteed Quality
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
Gold Diamond Bracelets
Gold Diamond Bracelets
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Bracelets |
| Stone Type | Diamond |
| Bracelet Type | Tennis |
| Material: Primary | Gold |
| Material: Primary - Color | White |
| Material: Primary - Purity | 14K |
| Plating | Rhodium |
| Length of Item | 7 in |
| Width of Item | 3.5 mm |
| Sold By Unit | Each |
| Items per Pack | 1 |
| Chain Type | Fashion |
| Chain Length | 7 in |
| Chain Width | 3.5 mm |
| Clasp /Connector | Box Catch |
| Completeness | Complete (all stones included) |
| Feature | Safety Clasp |
| Finish | Polished |
| Gender | Unisex |
| Stone Shape | Round, Baguette |
| Stone Creation Method | Natural |
| Stone Size | 1.4 mm, 1.3 mm, 1.7 x 1 mm |
| Stone Quantity | 13, 78 |
| Stone Weight | 0.012 ct, 0.01 ct |
| SKU | 1250829 |
2025-2026 14K Gold Book
(Page 132)
Due to fluctuating metal prices, prices within catalogs are subject to change.
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
Diamond-Bracelets
14K White Gold Certified Lab Grown Diamond VS DEF Princess Tennis Bracelet
$8,344.89
Diamond-Bracelets
Chisel Stainless Steel Polished with 14K White Accent and .03ct Diamond 8 inch Link Bracelet
$622.84
Diamond-Bracelets
14K White Gold Certified VS/SI FGH Lab Grown Oval Diamond Tennis Bracelet
$15,058.47
Diamond-Bracelets
14k White Gold 1 carat Lab Grown Diamond VS/SI+ G+ Complete 7 inch Fancy Bracelet
$4,262.79