Cord, Leather and Rubber
Chisel Stainless Steel Brushed and Polished Black IP-plated Wire Cable and Black Leather 8.25 inch Bracelet
$102.30
Metal Type:
Stainless Steel
Chisel Stainless Steel Brushed and Polished Black IP-plated Wire Cable and Black Leather 8.25 inch Bracelet
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Guaranteed Quality
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
Chisel Stainless Steel Brushed and Polished Black IP-plated Wire Cable and Black Leather 8.25 inch Bracelet
Chisel Stainless Steel Brushed and Polished Black IP-plated Wire Cable and Black Leather 8.25 inch Bracelet
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Bracelets |
| Bracelet Type | Cord, Leather & Rubber |
| Material: Primary | Stainless Steel |
| Material: Primary - Color | White |
| Plating | IP-Plated |
| Plating Color | Black |
| Material: Accents | Leather |
| Material: Accent Color 1 | Black |
| Material: Other | Wire |
| Length of Item | 8.25 in |
| Width of Item | 12.4 mm |
| Sold By Unit | Each |
| Items per Pack | 1 |
| Chain Type | Leather |
| Chain Length | 8.25 in |
| Clasp /Connector | Magnetic Clasp |
| Finish | Brushed |
| Gender | Men's |
| Item Weight U/M | gm |
| Packaging | Gift Pouch |
| SKU | 1266305 |
Chisel 2024-2025
(Page 177)
Due to fluctuating metal prices, prices within catalogs are subject to change.
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
Cord,-Leather-and-Rubber
Sterling Silver Gold Plated Major League Baseball LogoArt Toronto Blue Jays Leather Bracelet
$159.06
Cord,-Leather-and-Rubber
Chisel Stainless Steel Brushed Dark Grey IP-plated Blue Leather 8.5 inch ID Bracelet
$101.63
Cord,-Leather-and-Rubber
Chisel Stainless Steel Polished Black and Blue IP-plated Black Leather and Rubber 8.5 inch Bracelet
$143.54
Cord,-Leather-and-Rubber
Chisel Stainless Steel Antiqued and Brushed Ankh Cross Black Leather 8.5 inch Bracelet
$101.80