Contemporary Bracelets
Chisel Stainless Steel Polished Black IP-plated with Blue Carbon Fiber Inlay 8.25 inch Link Bracelet
$138.49
Metal Type:
Stainless Steel
Chisel Stainless Steel Polished Black IP-plated with Blue Carbon Fiber Inlay 8.25 inch Link Bracelet
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Guaranteed Quality
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
Chisel Stainless Steel Polished Black IP-plated with Blue Carbon Fiber Inlay 8.25 inch Link Bracelet
Chisel Stainless Steel Polished Black IP-plated with Blue Carbon Fiber Inlay 8.25 inch Link Bracelet
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Bracelets |
| Bracelet Type | Men's |
| Men's Type | Bracelet |
| Material: Primary | Stainless Steel |
| Material: Primary - Color | White |
| Plating | IP-Plated |
| Plating Color | Black |
| Material: Accent Color 1 | Blue |
| Material: Inlay | Carbon Fiber |
| Length of Item | 8.25 in |
| Width of Item | 12 mm |
| Sold By Unit | Each |
| Items per Pack | 1 |
| Chain Type | Link, Other |
| Chain Length | 8.25 in |
| Clasp /Connector | Fold Over Catch |
| Finish | Polished |
| Gender | Men's |
| Packaging | Gift Boxed |
| SKU | 915185 |
Chisel 2024-2025
(Page 82)
Due to fluctuating metal prices, prices within catalogs are subject to change.
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
Contemporary-Bracelets
Chisel Stainless Steel Brushed and Polished with Cable Inlay 9 inch Link Bracelet
$101.45
Contemporary-Bracelets
Chisel Stainless Steel Brushed Black IP-plated and Grey Nylon 8.5 inch Bracelet
$118.78
Contemporary-Bracelets
Chisel Stainless Steel Polished Black IP-plated with Black CZ 8.75 inch Link Bracelet
$200.09