Contemporary Bracelets
Chisel Stainless Steel Brushed and Polished Enameled with Koa Wood Inlay 8.5in Link ID Bracelet
$133.21
Metal Type:
Stainless Steel
Chisel Stainless Steel Brushed and Polished Enameled with Koa Wood Inlay 8.5in Link ID Bracelet
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Guaranteed Quality
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
Chisel Stainless Steel Brushed and Polished Enameled with Koa Wood Inlay 8.5in Link ID Bracelet
Chisel Stainless Steel Brushed and Polished Enameled with Koa Wood Inlay 8.5in Link ID Bracelet
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Bracelets |
| Bracelet Type | Men's |
| Material: Primary | Stainless Steel |
| Material: Primary - Color | White |
| Material: Accents | Enamel |
| Material: Inlay | Wood |
| Length of Item | 8.5 in |
| Width of Item | 12 mm |
| Sold By Unit | Each |
| Items per Pack | 1 |
| Chain Type | Link, Other |
| Chain Length | 8.5 in |
| Chain Width | 12 mm |
| Charm/Element Length | 52 mm |
| Charm/Element Width | 12 mm |
| Clasp /Connector | Fold Over Catch |
| Finish | Polished & Brushed |
| Gender | Men's |
| Packaging | Gift Boxed |
| SKU | 882967 |
Chisel 2024-2025
(Page 83)
Due to fluctuating metal prices, prices within catalogs are subject to change.
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
Contemporary-Bracelets
Chisel Stainless Steel Brushed and Polished with Black Carbon Fiber Inlay 9 inch Link Bracelet
$150.14
Contemporary-Bracelets
Chisel Stainless Steel Antiqued and Polished with Black Agate 9 inch Fancy Link Cross Bracelet
$170.56
Contemporary-Bracelets
Chisel Stainless Steel Brushed with Blue Carbon Fiber Inlay 8.5 inch Link Bracelet
$112.13