Contemporary Bracelets
IBGoodman Stainless Steel with Bamboo Inlay 8.75 inch Link Bracelet
$220.00
Metal Type:
Stainless Steel
IBGoodman Stainless Steel with Bamboo Inlay 8.75 inch Link Bracelet
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Guaranteed Quality
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
IBGoodman Stainless Steel with Bamboo Inlay 8.75 inch Link Bracelet
IBGoodman Stainless Steel with Bamboo Inlay 8.75 inch Link Bracelet
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Bracelets |
| Bracelet Type | Links |
| Material: Primary | Stainless Steel |
| Material: Other | Wood |
| Length of Item | 8.75 in |
| Width of Item | 14 mm |
| Sold By Unit | Each |
| Chain Length | 8.75 in |
| Chain Width | 14 mm |
| Clasp /Connector | Fold Over Catch |
| Finish | Polished |
| Item Weight U/M | gm |
| SKU | 1502385 |
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
Contemporary-Bracelets
Chisel Stainless Steel Brushed and Polished Black and Blue IP-plated 8.5 inch Link Bracelet
$184.68
Contemporary-Bracelets
IBGoodman Stainless Steel Rose IP-plated Brown Leather 7 inch Bracelet
$164.74
Contemporary-Bracelets
IBGoodman Stainless Steel Yellow IP-plated Tiger's Eye Brown Leather 7 to 9 inch Bracelet
$124.38