Contemporary Bracelets
Chisel Stainless Steel Brushed and Polished with CZ and Black Carbon Fiber Inlay 8.75 inch Link Bracelet
$159.89
Metal Type:
Stainless Steel
Chisel Stainless Steel Brushed and Polished with CZ and Black Carbon Fiber Inlay 8.75 inch Link Bracelet
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Guaranteed Quality
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
Chisel Stainless Steel Brushed and Polished with CZ and Black Carbon Fiber Inlay 8.75 inch Link Bracelet
Chisel Stainless Steel Brushed and Polished with CZ and Black Carbon Fiber Inlay 8.75 inch Link Bracelet
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Bracelets |
| Stone Type | Cubic Zirconia (CZ) |
| Bracelet Type | Links |
| Material: Primary | Stainless Steel |
| Material: Primary - Color | White |
| Material: Accent Color 1 | Black |
| Material: Inlay | Carbon Fiber |
| Length of Item | 8.75 in |
| Width of Item | 10.88 mm |
| Sold By Unit | Each |
| Items per Pack | 1 |
| Chain Type | Link, Other |
| Chain Length | 8.75 in |
| Chain Width | 10.88 mm |
| Clasp /Connector | Fold Over Catch |
| Clasp Thickness (Female end) | 0.92 mm |
| Clasp Thickness (Male end) | 3.18 mm |
| Clasp Width (Female end) | 11.91 mm |
| Engravable | Not Recommended |
| Finish | Polished & Brushed |
| Gender | Men's |
| Item Weight U/M | gm |
| Packaging | Gift Boxed |
| Stone Shape | Round |
| Stone Creation Method | Synthetic |
| Stone Treatment | Synthetic |
| Stone Quantity | 32 |
| SKU | 1121127 |
Chisel 2024-2025
(Page 80)
Due to fluctuating metal prices, prices within catalogs are subject to change.
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
Contemporary-Bracelets
Chisel Stainless Steel Brushed with Black PU Leather 7.75 inch Bracelet with .5 inch Extension
$122.24
Contemporary-Bracelets
Chisel Stainless Steel Brushed and Polished Black and Brown IP-plated 8.75 inch Cross Link Bracelet
$146.83
Contemporary-Bracelets
Leslie's SS Rh-plat/Rose-tone Radiant Essence Polished/Scratch Bracelet
$123.00