Bracelets with Stations
True Origin 14K White Gold 3/8 carat Lab Grown Diamond VS+ F+ 6.5 in with 1 in extension Complete Bracelet
$453.93
Metal Type:
14k White Gold
True Origin 14K White Gold 3/8 carat Lab Grown Diamond VS+ F+ 6.5 in with 1 in extension Complete Bracelet
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Guaranteed Quality
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
True Origin 14K White Gold 3/8 carat Lab Grown Diamond VS+ F+ 6.5 in with 1 in extension Complete Bracelet
True Origin 14K White Gold 3/8 carat Lab Grown Diamond VS+ F+ 6.5 in with 1 in extension Complete Bracelet
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Bracelets |
| Stone Type | Diamond, Lab Grown |
| Bracelet Type | Diamonds |
| Material: Primary | Gold |
| Material: Primary - Color | White |
| Material: Primary - Purity | 14K |
| Plating | Rhodium |
| Plating Color | Silver Tone |
| Length of Item | 7.5 in |
| Width of Item | 5.66 mm |
| Sold By Unit | Each |
| Chain Type | Cable |
| Chain Length | 6.5 in |
| Clasp /Connector | Lobster |
| Clasp Width (Female end) | 3.46 mm |
| Clasp Width (Male end) | 4.03 mm |
| Completeness | Complete (all stones included) |
| Extender Length | 1 in |
| Finish | Polished |
| Gender | Women's |
| Packaging | Gift Boxed |
| Stone Color Grade | F+ |
| Stone Clarity | VS+ |
| Stone Creation Method | Lab Grown |
| SKU | 1651078 |
True Origin Lab Grown Diamonds
(Page 29)
True Origin Lab Grown Diamonds
(Page 31)
True Origin Lab Grown Diamonds
(Page 31)
Due to fluctuating metal prices, prices within catalogs are subject to change.
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
Bracelets-with-Stations
Leslie's 14K Polished Diamond-shaped Disk Station w/1in ext. Bracelet
$609.96
Bracelets-with-Stations
Majestik Sterling Silver Rhodium-plated 10-11mm White Imitation Shell Pearl Hand-knotted 4 Station Bracelet
$171.78