Bracelets with Stations
Herco 14K Polished Circle Disc 7.25 Inch with .25 Inch Extension Station Bracelet
$1,102.30
Metal Type:
14k Yellow Gold
Herco 14K Polished Circle Disc 7.25 Inch with .25 Inch Extension Station Bracelet
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Guaranteed Quality
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
Herco 14K Polished Circle Disc 7.25 Inch with .25 Inch Extension Station Bracelet
Herco 14K Polished Circle Disc 7.25 Inch with .25 Inch Extension Station Bracelet
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Bracelets |
| Bracelet Type | Bracelets with Stations |
| Material: Primary | Gold |
| Material: Primary - Color | Yellow |
| Material: Primary - Purity | 14K |
| Length of Item | 7.5 in |
| Width of Item | 6.2 mm |
| Sold By Unit | Each |
| Chain Type | Cable |
| Chain Length | 7.25 in |
| Chain Width | 1.4 mm |
| Charm/Element Length | 10.3 mm |
| Charm/Element Thickness | 0.75 mm |
| Charm/Element Width | 6.2 mm |
| Clasp /Connector | Lobster (Fancy) |
| Clasp Thickness (Female end) | 0.5 mm |
| Clasp Thickness (Male end) | 1.4 mm |
| Clasp Width (Female end) | 3.65 mm |
| Clasp Width (Male end) | 4.5 mm |
| Extender Length | 0.25 in |
| Finish | Polished |
| Gender | Unisex |
| Number of Elements | 4 |
| SKU | 1548041 |
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
Bracelets-with-Stations
"Herco 18K White Gold Lab Grown Diamond VS+, F+ Stations 7.25 Inch Bracelet"
$1,688.56
Bracelets-with-Stations
14k Complete 1/8 carat Bezel-set Diamond and Cable Chain 5-Station 7 inch Bracelet
$1,642.41
Bracelets-with-Stations
Majestik Sterling Silver Rhodium-plated 10-11mm White Imitation Shell Pearl Hand-knotted 4 Station Bracelet
$171.78