Bracelets with Stations
14K Two-tone Diamond-cut Square and Round Beaded 7.5 inch Bracelet
$1,593.71
Metal Type:
14k Two-tone
14K Two-tone Diamond-cut Square and Round Beaded 7.5 inch Bracelet
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Guaranteed Quality
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
14K Two-tone Diamond-cut Square and Round Beaded 7.5 inch Bracelet
14K Two-tone Diamond-cut Square and Round Beaded 7.5 inch Bracelet
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Bracelets |
| Bracelet Type | Bracelets with Stations |
| Material: Primary | Gold |
| Material: Primary - Color | Two-Tone |
| Material: Primary - Purity | 14K |
| Length of Item | 7.5 in |
| Width of Item | 2.3 mm |
| Sold By Unit | Each |
| Chain Type | Spiga (Wheat) |
| Chain Length | 7.5 in |
| Chain Width | 2.3 mm |
| Clasp /Connector | Lobster (Fancy) |
| Edge Type | Beaded |
| Engravable | Not Recommended |
| Feature | Solid |
| Feature 2 | Lightweight |
| Feature 3 | Flexible |
| Finish | Polished |
| Gender | Unisex |
| Number of Elements | 10 |
| Profile Type | Square |
| Texture | Diamond-cut |
| SKU | 1504064 |
2025-2026 14K Gold Book
(Page 242)
Due to fluctuating metal prices, prices within catalogs are subject to change.
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
Bracelets-with-Stations
14K Polished Paperclip Link with Circle and Bars 8.25 inch Bracelet
$1,478.82
Bracelets-with-Stations
Leslie's 14K Two-tone Polished / DC Fancy Link w/1in ext. Bracelet
$2,007.30
Bracelets-with-Stations
"Herco 18K White Gold Lab Grown Diamond VS+, F+ 7.25 Inch Bracelet"
$2,216.44
Bracelets-with-Stations
Leslie's 14K Polished Diamond-shaped Disk Station w/1in ext. Bracelet
$609.96