Gemstone Bracelets
Gemstone & White Topaz Tennis Bracelets
$1,110.84
Gemstone & White Topaz Tennis Bracelets
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Guaranteed Quality
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
Gemstone & White Topaz Tennis Bracelets
Gemstone & White Topaz Tennis Bracelets
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Bracelets |
| Stone Type | Emerald, White Topaz |
| Bracelet Type | Gemstones |
| Material: Primary | Sterling Silver |
| Material: Primary - Color | White |
| Material: Primary - Purity | 925 |
| Plating | Rhodium |
| Plating Color | Silver Tone |
| Length of Item | 7 in |
| Width of Item | 4 mm |
| Sold By Unit | Each |
| Chain Length | 7.25 in |
| Chain Width | 4 mm |
| Clasp /Connector | Box Catch |
| Completeness | Complete (all stones included) |
| Finish | Polished |
| Gender | Women's |
| Item Weight U/M | gm |
| Birthstone Month | (05) May |
| Stone Shape | Round |
| Stone Creation Method | Natural |
| Stone Treatment | Oiling/Resin, Not Enhanced |
| Stone Color | Green |
| Stone Size | 3 mm |
| Stone Quantity | 26, 27 |
| Stone Weight | 3.12 ctw (total weight), 3.78 ctw (total weight) |
| SKU | 680710 |
2025-2026 Silver Book
(Page 859)
Due to fluctuating metal prices, prices within catalogs are subject to change.
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
Gemstone-Bracelets
Sterling Silver Polished and Beaded Garnet and Spinel Fancy Link 7.5 inch Bracelet
$100.06