Gemstone Bracelets
14k White Gold Polished Complete Diamond and Round Citrine 7 inch Eye Bracelet with 0.5 inch Extender
$2,519.16
Metal Type:
14k White Gold
14k White Gold Polished Complete Diamond and Round Citrine 7 inch Eye Bracelet with 0.5 inch Extender
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Guaranteed Quality
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
14k White Gold Polished Complete Diamond and Round Citrine 7 inch Eye Bracelet with 0.5 inch Extender
14k White Gold Polished Complete Diamond and Round Citrine 7 inch Eye Bracelet with 0.5 inch Extender
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Bracelets |
| Stone Type | Citrine, Diamond |
| Bracelet Type | Diamonds |
| Material: Primary | Gold |
| Material: Primary - Color | White |
| Material: Primary - Purity | 14K |
| Plating | Rhodium |
| Length of Item | 7.5 in |
| Width of Item | 3 mm |
| Sold By Unit | Each |
| Items per Pack | 1 |
| Chain Type | Cable |
| Chain Length | 7 in |
| Chain Width | 3 mm |
| Clasp /Connector | Lobster |
| Completeness | Complete (all stones included) |
| Engravable | Not Recommended |
| Extender Length | 0.5 in |
| Finish | Polished |
| Gender | Unisex |
| Manufacturing Process | Casted |
| Birthstone Month | (11) November |
| Stone Shape | Round |
| Stone Creation Method | Natural |
| Stone Treatment | Heating |
| Stone Color | Yellow, White |
| Stone Size | 4 mm, 1.5 mm, 1.1 mm, 1 mm, 0.9 mm |
| Stone Quantity | 1, 2, 16, 12, 4 |
| Stone Weight | 0.25 ct, 0.015 ct, 0.006 ct, 0.005 ct, 0.004 ct |
| Stone Setting | Prong Set, Bezel Set |
| SKU | 1312298 |
2025-2026 14K Gold Book
(Page 149)
Due to fluctuating metal prices, prices within catalogs are subject to change.
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale