Gemstone Bracelets
Herco 14K Polished Brushed Aquamarine Navette 7.5 Inch Bracelet
$4,068.94
Metal Type:
14k Yellow Gold
Herco 14K Polished Brushed Aquamarine Navette 7.5 Inch Bracelet
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Guaranteed Quality
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
Herco 14K Polished Brushed Aquamarine Navette 7.5 Inch Bracelet
Herco 14K Polished Brushed Aquamarine Navette 7.5 Inch Bracelet
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Bracelets |
| Stone Type | Aquamarine |
| Bracelet Type | Gemstones |
| Material: Primary | Gold |
| Material: Primary - Color | Yellow |
| Material: Primary - Purity | 14K |
| Length of Item | 7.5 in |
| Width of Item | 8 mm |
| Sold By Unit | Each |
| Chain Length | 7.5 in |
| Charm/Element Length | 27.2 mm |
| Charm/Element Width | 8 mm |
| Clasp /Connector | Lobster (Fancy) |
| Clasp Thickness (Female end) | 0.5 mm |
| Clasp Thickness (Male end) | 1.2 mm |
| Clasp Width (Female end) | 4.15 mm |
| Clasp Width (Male end) | 5.8 mm |
| Completeness | Complete (all stones included) |
| Feature | Hollow |
| Finish | Polished & Brushed |
| Gender | Women's |
| Item Weight U/M | gm |
| Number of Elements | 8 |
| Stone Shape | Marquise |
| Stone Creation Method | Natural |
| Stone Treatment | Heating |
| Stone Color | Blue |
| Stone Cut | Faceted |
| Stone Size | 6.5 x 20 mm |
| Stone Quantity | 3 |
| Stone Weight | 2.1 ctw (total weight) |
| Stone Setting | Bezel Set |
| SKU | 1636651 |
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
Gemstone-Bracelets
Herco 14K Polished Multi-color Circle Gemstone 8 inch Bracelet Unfinished
$1,895.28