Gemstone Bracelets
Sterling Silver 7inch Rhod Plated Rainbow Multi-gemstone Bracelet
$1,293.81
Metal Type:
Sterling Silver
Sterling Silver 7inch Rhod Plated Rainbow Multi-gemstone Bracelet
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Guaranteed Quality
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
Sterling Silver 7inch Rhod Plated Rainbow Multi-gemstone Bracelet
Sterling Silver 7inch Rhod Plated Rainbow Multi-gemstone Bracelet
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Bracelets |
| Stone Type | Amethyst, Garnet, Citrine, Peridot, Swiss Blue Topaz |
| Bracelet Type | Fancy |
| Material: Primary | Sterling Silver |
| Material: Primary - Color | White |
| Material: Primary - Purity | 925 |
| Plating | Rhodium |
| Plating Color | Silver Tone |
| Length of Item | 7 in |
| Width of Item | 7 mm |
| Sold By Unit | Each |
| Chain Length | 7 in |
| Chain Width | 7 mm |
| Clasp /Connector | Box Catch |
| Completeness | Complete (all stones included) |
| Finish | Polished |
| Gender | Women's |
| Profile Type | Open Back |
| Stone Creation Method | Natural |
| Stone Treatment | Heating, Not Enhanced |
| Stone Color | Purple, Red, Yellow, Green |
| SKU | 483059 |
2025-2026 Silver Book
(Page 867)
Due to fluctuating metal prices, prices within catalogs are subject to change.
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
Gemstone-Bracelets
Shey Couture Sterling Silver 7.75 Inch Antiqued Pink/Black/White Mother of Pearl Bracelet
$780.11