Gemstone Bracelets
Stering Silver Rhodium-plated Polished Tanzanite 7.5 inch Bracelet
$168.83
Metal Type:
Sterling Silver
Stering Silver Rhodium-plated Polished Tanzanite 7.5 inch Bracelet
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Guaranteed Quality
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
Stering Silver Rhodium-plated Polished Tanzanite 7.5 inch Bracelet
Stering Silver Rhodium-plated Polished Tanzanite 7.5 inch Bracelet
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Bracelets |
| Stone Type | Tanzanite |
| Bracelet Type | Gemstones |
| Material: Primary | Sterling Silver |
| Material: Primary - Color | White |
| Material: Primary - Purity | 925 |
| Plating | Rhodium |
| Plating Color | Silver Tone |
| Length of Item | 7.5 in |
| Width of Item | 3.58 mm |
| Sold By Unit | Each |
| Chain Type | Fancy |
| Chain Length | 7.5 in |
| Chain Width | 3.58 mm |
| Clasp /Connector | Lobster |
| Clasp Thickness (Female end) | 0.7 mm |
| Clasp Thickness (Male end) | 2.39 mm |
| Clasp Width (Female end) | 3.57 mm |
| Clasp Width (Male end) | 4.15 mm |
| Completeness | Complete (all stones included) |
| Feature | Solid |
| Finish | Polished |
| Gender | Women's |
| Item Weight U/M | gm |
| Manufacturing Process | Casted |
| Manufacturing Process 2 | Stamping |
| Number of Elements | 10 |
| Birthstone Month | (12) December |
| Stone Shape | Marquise |
| Stone Creation Method | Natural |
| Stone Treatment | Heating |
| Stone Color | Blue |
| SKU | 1126323 |
2025-2026 Silver Book
(Page 861)
Due to fluctuating metal prices, prices within catalogs are subject to change.
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
Gemstone-Bracelets
Shey Couture Sterling Silver with 14K Accent 7.25 Inch Antiqued Reconstructed Turquoise Bracelet
$529.43
Gemstone-Bracelets
14K 6-7mm White Semi-Round and Rice Freshwater Cultured Pearl and Garnet Beads 7.25 inch Bracelet
$447.33