Gemstone Bracelets
Herco 14K Polished Multi-color Gemstone with 1 Inch Extension Bracelet Unfinished
$1,895.28
Metal Type:
14k Yellow Gold
Herco 14K Polished Multi-color Gemstone with 1 Inch Extension Bracelet Unfinished
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Guaranteed Quality
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
Herco 14K Polished Multi-color Gemstone with 1 Inch Extension Bracelet Unfinished
Herco 14K Polished Multi-color Gemstone with 1 Inch Extension Bracelet Unfinished
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Bracelets |
| Stone Type | Lemon Quartz, Sky Blue Topaz, Amethyst |
| Stone Type (Other) | Praisolite |
| Bracelet Type | Gemstones |
| Material: Primary | Gold |
| Material: Primary - Color | Yellow |
| Material: Primary - Purity | 14K |
| Length of Item | 8.25 in |
| Width of Item | 10.7 mm |
| Sold By Unit | Each |
| Chain Type | Link, Other |
| Chain Length | 7.25 in |
| Chain Width | 4.7 mm |
| Charm/Element Length | 18.4 mm |
| Charm/Element Thickness | 5.2 mm |
| Charm/Element Width | 10.7 mm |
| Clasp /Connector | Lobster (Fancy) |
| Clasp Thickness (Female end) | 0.8 mm |
| Clasp Thickness (Male end) | 1.25 mm |
| Clasp Width (Female end) | 5 mm |
| Clasp Width (Male end) | 5 mm |
| Completeness | Complete (all stones included) |
| Extender Length | 1 in |
| Finish | Unfinished |
| Gender | Women's |
| Number of Elements | 5 |
| Stone Shape | Cushion |
| Stone Creation Method | Natural |
| Stone Treatment | Heating |
| Stone Color | Yellow, Blue, Green, Purple |
| Stone Cut | Checkerboard |
| Stone Size | 10 mm, 10 x 12 mm |
| Stone Quantity | 1 |
| Stone Weight | 3.8 ctw (total weight), 5.3 ctw (total weight), 9 ctw (total weight), 4.1 ctw (total weight) |
| Stone Setting | Bezel Set |
| SKU | 1628185 |
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
Gemstone-Bracelets
Sterling Silver w/14ky Accent Polished & Antiqued Smoky Quartz Bracelet
$2,343.78