Gemstone Bracelets
14K Smoky Quartz/White Quartz/Blue Topaz/Citrine/Amethyst 3-strand 7.5 inch Bracelet
$1,902.99
Metal Type:
14k Yellow Gold
14K Smoky Quartz/White Quartz/Blue Topaz/Citrine/Amethyst 3-strand 7.5 inch Bracelet
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Guaranteed Quality
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
14K Smoky Quartz/White Quartz/Blue Topaz/Citrine/Amethyst 3-strand 7.5 inch Bracelet
14K Smoky Quartz/White Quartz/Blue Topaz/Citrine/Amethyst 3-strand 7.5 inch Bracelet
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Bracelets |
| Stone Type | Smoky Quartz, Citrine, Sky Blue Topaz, Amethyst |
| Stone Type (Other) | Other Quartz |
| Bracelet Type | Gemstones |
| Material: Primary | Gold |
| Material: Primary - Color | Yellow |
| Material: Primary - Purity | 14K |
| Length of Item | 7.5 in |
| Sold By Unit | Each |
| Chain Type | Cable |
| Chain Length | 7.5 in |
| Clasp /Connector | Lobster (Fancy) |
| Completeness | Complete (all stones included) |
| Feature | Multi-Strands |
| Finish | Polished |
| Gender | Women's |
| Number of Elements | 11 |
| Stone Shape | Round |
| Stone Creation Method | Natural |
| Stone Treatment | Heating |
| Stone Color | Brown, Yellow, White, Blue, Purple |
| Stone Cut | Briolette |
| Stone Size | 4 mm |
| Stone Quantity | 2, 3 |
| Stone Weight | .5 ctw (total weight), .6 ctw (total weight), .75 ctw (total weight) |
| Stone Setting | Bezel Set |
| SKU | 1381853 |
2025-2026 14K Gold Book
(Page 360)
Due to fluctuating metal prices, prices within catalogs are subject to change.
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale