Fancy Bracelets
Herco 14K Polished with Brushed Circle 7 Inch with .5 Inch Extension Bracelet
$1,199.91
Metal Type:
14k Yellow Gold
Herco 14K Polished with Brushed Circle 7 Inch with .5 Inch Extension Bracelet
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Guaranteed Quality
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
Herco 14K Polished with Brushed Circle 7 Inch with .5 Inch Extension Bracelet
Herco 14K Polished with Brushed Circle 7 Inch with .5 Inch Extension Bracelet
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Bracelets |
| Bracelet Type | Chain Styles |
| Pendant/Charm Type | Fancy |
| Material: Primary | Gold |
| Material: Primary - Color | Yellow |
| Material: Primary - Purity | 14K |
| Length of Item | 7.5 in |
| Width of Item | 27.05 mm |
| Sold By Unit | Each |
| Chain Type | Cable |
| Chain Length | 7 in |
| Chain Width | 27.05 mm |
| Charm/Element Length | 10.8 mm |
| Charm/Element Thickness | 2.36 mm |
| Charm/Element Width | 15.47 mm |
| Clasp /Connector | Lobster (Fancy) |
| Clasp Thickness (Female end) | 0.7 mm |
| Clasp Thickness (Male end) | 2.6 mm |
| Clasp Width (Female end) | 4.48 mm |
| Clasp Width (Male end) | 5.07 mm |
| Extender Length | 0.5 in |
| Finish | Polished & Brushed |
| Gender | Women's |
| Item Weight U/M | gm |
| Number of Elements | 1 |
| Texture | Satin |
| SKU | 1690116 |
HERCO Addendum Fall 2025
(Page 55)
Due to fluctuating metal prices, prices within catalogs are subject to change.
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
Fancy-Bracelets
Affordable Expressions Sterling Silver Gold-tone Polished Fancy Link Bracelet
$418.48