Fancy Bracelets
Sterling Silver Brushed Oxidize Burnished Swirl Disc w/1 in Ext. Bracelet
$173.84
Metal Type:
Sterling Silver
Sterling Silver Brushed Oxidize Burnished Swirl Disc w/1 in Ext. Bracelet
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Guaranteed Quality
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
Sterling Silver Brushed Oxidize Burnished Swirl Disc w/1 in Ext. Bracelet
Sterling Silver Brushed Oxidize Burnished Swirl Disc w/1 in Ext. Bracelet
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Pendants & Charms |
| Bracelet Type | Bracelets with Stations |
| Pendant/Charm Type | Fashion |
| Material: Primary | Sterling Silver |
| Material: Primary - Color | White |
| Material: Primary - Purity | 925 |
| Material: Accent Color 1 | Black |
| Length of Item | 43.9 mm |
| Width of Item | 23.4 mm |
| Sold By Unit | Each |
| Chain Type | Link, Other |
| Bail Length | 8.2 mm |
| Bail Width | 3.9 mm |
| Chain Length | 7 in |
| Chain Width | 5.5 mm |
| Charm/Element Length | 37 mm |
| Charm/Element Thickness | 1.2 mm |
| Charm/Element Width | 23.5 mm |
| Clasp /Connector | Lobster (Fancy) |
| Extender Length | 1 in |
| Finish | Antiqued & Brushed |
| Gender | Unisex |
| Number of Elements | 8 |
| Texture | Satin |
| Thickness | 0.9 mm |
| SKU | 1511362 |
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale