Adjustable, Stretch and Wrap
Chisel Stainless Steel Polished with Red Enamel Medical ID 8.5mm Lotus Jasper Beaded Stretch Bracelet
$56.64
Metal Type:
Stainless Steel
Chisel Stainless Steel Polished with Red Enamel Medical ID 8.5mm Lotus Jasper Beaded Stretch Bracelet
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Lifetime Warranty
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
Chisel Stainless Steel Polished with Red Enamel Medical ID 8.5mm Lotus Jasper Beaded Stretch Bracelet
Chisel Stainless Steel Polished with Red Enamel Medical ID 8.5mm Lotus Jasper Beaded Stretch Bracelet
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Bracelets |
| Stone Type (Other) | Jasper |
| Bracelet Type | Medical |
| Pendant/Charm Type | Medical Alert |
| Material: Primary | Stainless Steel |
| Material: Primary - Color | White |
| Material: Accents | Enamel |
| Material: Accent Color 1 | Red |
| Length of Item | 6.75 in |
| Width of Item | 8.6 mm |
| Sold By Unit | Each |
| Items per Pack | 1 |
| Chain Length | 6.75 in |
| Charm/Element Length | 19.5 mm |
| Charm/Element Width | 7.5 mm |
| Clasp /Connector | Slip On (No Clasp) |
| Engravable | Yes |
| Feature | Stretch |
| Finish | Polished |
| Gender | Unisex |
| Number of Elements | 1 |
| Packaging | Gift Pouch |
| Stone Color | Multi-color |
| Stone Quantity | 22 |
| SKU | 1266621 |
Chisel 2024-2025
(Page 188)
Due to fluctuating metal prices, prices within catalogs are subject to change.
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
Adjustable,-Stretch-and-Wrap
Sterling Silver Rhodium Plated Major League Baseball LogoArt Los Angeles Angels Bar Adjustable Bracelet
$152.10
New
Adjustable,-Stretch-and-Wrap
Chisel Stainless Steel Polished Yellow IP-plated 6mm Black Agate Beaded 6.25 inch Stretch Bracelet
$50.68
New
Adjustable,-Stretch-and-Wrap
Chisel Stainless Steel Polished Rose IP-plated Butterfly 6mm Pink Agate Beaded Stretch Bracelet with Tassel
$50.80
New
Adjustable,-Stretch-and-Wrap
1928 Jewelry Silver-tone Sparkling Clear Crystal Two Row Stretch Bracelet
$27.88