Adjustable, Stretch and Wrap
1928 Jewelry Silver-tone Sparkling Clear Crystal Two Row Stretch Bracelet
$27.88
Metal Type:
Fashion
1928 Jewelry Silver-tone Sparkling Clear Crystal Two Row Stretch Bracelet
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Lifetime Warranty
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
1928 Jewelry Silver-tone Sparkling Clear Crystal Two Row Stretch Bracelet
1928 Jewelry Silver-tone Sparkling Clear Crystal Two Row Stretch Bracelet
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Bracelets |
| Stone Type | Crystal |
| Bracelet Type | Adjustable & Stretch & Wrap |
| Material: Primary | Metal |
| Material: Primary - Color | Silver Tone |
| Plating Color | Silver Tone |
| Length of Item | 7 in |
| Width of Item | 7 mm |
| Sold By Unit | Each |
| Chain Length | 7 in |
| Chain Width | 7 mm |
| Clasp /Connector | Slip On (No Clasp) |
| Feature | Stretch |
| Item Weight U/M | gm |
| Licensed By | 1928® |
| Stone Shape | Round |
| Stone Quantity | 45 |
| SKU | 1073773 |
Gift Book 2023-2024
(Page 525)
Due to fluctuating metal prices, prices within catalogs are subject to change.
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
New
Adjustable,-Stretch-and-Wrap
Chisel Stainless Steel Polished Yellow IP-plated Heart 4mm Green Jade Beaded Stretch Bracelet
$46.68
New
Adjustable,-Stretch-and-Wrap
Stainless Steel Major League Baseball LogoArt Pittsburgh Pirates Adjustable Cord Bracelet
$44.64
New
Adjustable,-Stretch-and-Wrap
Stainless Steel Polished Yellow IP 8.5mm Snowflake Stone Stretch Bracelet
$41.06
New
Adjustable,-Stretch-and-Wrap
Chisel Stainless Steel Polished 6-8mm Strawberry Quartz Beaded Stretch Bracelet
$36.06