Adjustable, Stretch and Wrap
Chisel Stainless Steel Antiqued and Polished Buddha 8mm Black Agate and Tiger's Eye Beaded Stretch Bracelet
$71.17
Metal Type:
Stainless Steel
Chisel Stainless Steel Antiqued and Polished Buddha 8mm Black Agate and Tiger's Eye Beaded Stretch Bracelet
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Lifetime Warranty
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
Chisel Stainless Steel Antiqued and Polished Buddha 8mm Black Agate and Tiger's Eye Beaded Stretch Bracelet
Chisel Stainless Steel Antiqued and Polished Buddha 8mm Black Agate and Tiger's Eye Beaded Stretch Bracelet
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Bracelets |
| Stone Type | Agate |
| Stone Type (Other) | Tiger's Eye |
| Bracelet Type | Natural Stone/Wood |
| Pendant/Charm Type | Themed |
| Material: Primary | Stainless Steel |
| Material: Primary - Color | White |
| Length of Item | 7.5 in |
| Width of Item | 8 mm |
| Sold By Unit | Each |
| Items per Pack | 1 |
| Charm/Element Length | 15 mm |
| Charm/Element Width | 10 mm |
| Clasp /Connector | Slip On (No Clasp) |
| Feature | Stretch |
| Finish | Polished & Antiqued |
| Gender | Men's |
| Item Weight U/M | gm |
| Number of Elements | 1 |
| Packaging | Gift Pouch |
| Stone Shape | Round |
| Stone Color | Black, Brown |
| Stone Size | 8 mm |
| Stone Quantity | 17, 4 |
| SKU | 1213526 |
Chisel 2024-2025
(Page 135)
Due to fluctuating metal prices, prices within catalogs are subject to change.
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
New
Adjustable,-Stretch-and-Wrap
Chisel Stainless Steel Polished Yellow IP-plated 6mm White Line Agate Beaded 6.25 inch Stretch Bracelet
$50.68
Adjustable,-Stretch-and-Wrap
1928 Jewelry Brass-tone Wide Filigree Floral Pattern Link Stretch Bracelet
$23.98