Three Stone Rings
14k White Gold Diamond Eng Ring
$4,605.66
Metal Type:
14k White Gold
14k White Gold Diamond Eng Ring
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Lifetime Warranty
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
14k White Gold Diamond Eng Ring
14k White Gold Diamond Eng Ring
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Rings |
| Stone Type | Diamond |
| Ring Type | Engagement |
| Material: Primary | Gold |
| Material: Primary - Color | White |
| Material: Primary - Purity | 14K |
| Plating | Rhodium |
| Width of Item | 1 mm |
| Band Width | 1 mm |
| Size (Maximum) | 8.00 |
| Size (Minimum) | 6.00 |
| Birthstone Month | (04) April |
| Stone Color Grade | G-I |
| Stone Clarity | I2 (A), I1 (AA) |
| Stone Shape | Round |
| Stone Creation Method | Natural |
| Stone Color | White |
| Stone Cut | Faceted |
| Stone Size | 5 mm, 3 mm, 2 mm |
| Stone Quantity | 1, 2 |
| Stone Weight | 0.500 ct |
| Stone Setting | Prong Set |
| SKU | 1264969 |
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
Engagement-Rings
14k Rose Gold Three Stone Diamond Semi-Mount Including 2-3.1mm Side Stones Engagement Ring
$3,521.19
Engagement-Rings
14K White Gold 3-Stone Peg Set Center (Holds (2-5.5x3.5mm) Pear Sides) Engagement Ring Mounting
$1,639.83
Engagement-Rings
14K White Gold 3-Stone Plus Peg Set Center Princess Diamond Semi-mount Engagement Ring
$2,340.96