Themed Necklaces
Sterling Silver Rhodium-plated Polished and Oxidized Filigree Hamsa 18 Inch Necklace
$229.92
Metal Type:
Sterling Silver
Sterling Silver Rhodium-plated Polished and Oxidized Filigree Hamsa 18 Inch Necklace
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Lifetime Warranty
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
Sterling Silver Rhodium-plated Polished and Oxidized Filigree Hamsa 18 Inch Necklace
Sterling Silver Rhodium-plated Polished and Oxidized Filigree Hamsa 18 Inch Necklace
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Necklaces |
| Necklace Type | Themed Necklace |
| Pendant/Charm Type | Themed |
| Material: Primary | Sterling Silver |
| Material: Primary - Color | White |
| Material: Primary - Purity | 925 |
| Plating Color | Silver Tone |
| Length of Item | 18 in |
| Width of Item | 12.8 mm |
| Sold By Unit | Each |
| Chain Type | Cable |
| Bail Length | 7.6 mm |
| Bail Width | 3.8 mm |
| Chain Length | 18 in |
| Chain Width | 1 mm |
| Charm/Element Length | 17.9 mm |
| Charm/Element Width | 12.8 mm |
| Clasp /Connector | Spring Ring |
| Finish | Polished |
| Manufacturing Process | Oxidized |
| Number of Elements | 1 |
| Plating: Chain | Rhodium |
| Plating: Charm/Element | Rhodium |
| Texture | Filigree |
| SKU | 1648393 |
2025-2026 Silver Book
(Page 326)
Due to fluctuating metal prices, prices within catalogs are subject to change.
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
Themed-Necklaces
Leslie's Sterling Silver Rose-tone Flash-plated Paisley w/ 2in ext Necklace
$293.28
New
Themed-Necklaces
14k White Gold Major League Baseball LogoArt Baltimore Orioles Script with Bird Necklace
$1,922.00