Themed Necklaces
14k Polished 1/6 carat Diamond Butterfly 18 inch Necklace
$1,959.84
Metal Type:
14k Yellow Gold
14k Polished 1/6 carat Diamond Butterfly 18 inch Necklace
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Lifetime Warranty
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
14k Polished 1/6 carat Diamond Butterfly 18 inch Necklace
14k Polished 1/6 carat Diamond Butterfly 18 inch Necklace
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Necklaces |
| Stone Type | Diamond |
| Necklace Type | Necklace with Pendants |
| Pendant/Charm Type | Themed |
| Material: Primary | Gold |
| Material: Primary - Color | Yellow |
| Material: Primary - Purity | 14K |
| Length of Item | 18 in |
| Width of Item | 1 mm |
| Sold By Unit | Each |
| Chain Type | Cable |
| Chain Length | 18 in |
| Chain Width | 1 mm |
| Charm/Element Length | 14.03 mm |
| Charm/Element Width | 18.89 mm |
| Clasp /Connector | Lobster |
| Clasp Thickness (Male end) | 2.13 mm |
| Clasp Width (Male end) | 4.03 mm |
| Completeness | Complete (all stones included) |
| Finish | Polished |
| Gender | Women's |
| Number of Elements | 2 |
| Stone Clarity | I2 (A) |
| Stone Shape | Round |
| Stone Creation Method | Natural |
| Stone Color | White |
| Stone Size | 2.5 mm, 1.7 mm, 1.6 mm, 1.5 mm |
| Stone Quantity | 1, 2 |
| Stone Weight | 0.065 ct, 0.022 ct, 0.019 ct, 0.015 ct |
| Stone Setting | Prong Set |
| SKU | 1378103 |
2025-2026 14K Gold Book
(Page 288)
Due to fluctuating metal prices, prices within catalogs are subject to change.
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
New
Themed-Necklaces
White Ice Sterling Silver Rhodium-plated 18 inch Diamond Hearts Necklace plus 2 inch Extender
$244.62