Natural Stone, Shell and Wood Necklaces
Sterling Silver Jade, Howlite, Recon Magnesite, Quartz Necklace
$336.79
Metal Type:
Sterling Silver
Sterling Silver Jade, Howlite, Recon Magnesite, Quartz Necklace
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Guaranteed Quality
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
Sterling Silver Jade, Howlite, Recon Magnesite, Quartz Necklace
Sterling Silver Jade, Howlite, Recon Magnesite, Quartz Necklace
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Necklaces |
| Stone Type (Other) | Howlite, Jade, Reconstructed Magnesite |
| Stone Type | Smoky Quartz |
| Necklace Type | Natural Stone |
| Pendant/Charm Type | Fancy |
| Material: Primary | Sterling Silver |
| Material: Primary - Color | White |
| Material: Primary - Purity | 925 |
| Length of Item | 21.5 in |
| Width of Item | 22.8 mm |
| Sold By Unit | Each |
| Chain Length | 21.5 in |
| Charm/Element Length | 53.3 mm |
| Charm/Element Width | 22.8 mm |
| Clasp /Connector | Toggle |
| Finish | Polished |
| Gender | Women's |
| Number of Elements | 1 |
| Stone Color | Blue, White, Brown |
| Stone Quantity | 12, 10, 1 |
| SKU | 1511243 |
2025-2026 Silver Book
(Page 248)
Due to fluctuating metal prices, prices within catalogs are subject to change.
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
Natural-Stone,-Shell-and-Wood-Necklaces
Sterling Silver Carnelian/Reconstituted Coral/Red Zebra Jasper Necklace
$225.34
Natural-Stone,-Shell-and-Wood-Necklaces
Sterling Silver RH-plated Blue CZ and Larimar 16in w/2in ext Necklace
$889.32
Natural-Stone,-Shell-and-Wood-Necklaces
Herco 14K Polished Fancy Mother of Pearl Multi Teardrop Lariat 16.5 Inch with 2 Inch Extension Necklace
$3,102.60
Natural-Stone,-Shell-and-Wood-Necklaces
10-10.5mm Smooth Beaded Tiger Eye Necklace w/Sterling S.RH Clasp
$149.76